AZ ELNÖK ÚR VÁLASZAI!
Benkő Attila 2009.03.03. 00:17
A vasárnapi napon megtartott tisztújító közgyűlés óta, Török Ferenc személyében, új elnöke van a Magyar Darts Szövetségnek! Még egy nap is alig tellt el megválasztása óta, de mi már kérdéseinkkel bombáztuk őt, amelyekre rendkívül hamar korrekt, egyenes válaszokat kaptunk! Íme!
– Mindenekelőtt szeretnénk gratulálni a megválasztásodhoz! Közülünk biztosan jó néhányan olvasták a Szövetség honlapján lévő bemutatkozó leveledet, ennek ellenére arra kérlek, mondj egy pár szót magadról, és arról, miként kerültél kapcsolatba a dartsszal!
– Köszönöm! A sport mindig az életem középpontjában volt. Valamikor a Bp. Honvédban atlétizáltam – középtávfutóként –, majd az újságíró főiskola elvégzése után sportújságíróként dolgoztam. A Magyar Ifjúság, az MTI, a Foci című lap és a Telesport után a Kurír főmunkatársa és sportrovatvezetője lettem. Miután megszűnt Magyarország legszínvonalasabb bulvárlapja, a Vasárnap Reggel című hetilap következett – eddig nyolc könyvem jelent meg –, végül 2000-ben felkértek, legyek az Autófórum Magazin főszerkesztője. Jelenleg is ez a főállásom. Időközben az Autófórum Sportos Autós Magazinná érett, ami azt jelenti: a technikai sportok mellett rendszeresen foglalkozunk az olimpiai sportágakkal is.
A dartsszal még a 90-es évek elején, a magyarországi bemutatkozása idején ismerkedtem meg. Azt hiszem, én voltam az első, aki a Kurírban írt erről az érdekes, izgalmas, különleges sportról. Ekkor találkoztam Völgyi Sándorral, akit attól kezdve a barátomnak mondhattam, és a darts iránti elkötelezettségemet neki köszönhetem. Az elmúlt másfél évtizedben rendszeresen tudósítottam külföldi és hazai versenyekről, és éppen ezért a dartsot illetően mindig képben voltam.
– Mi vitt rá arra, hogy elvállaljad a jelölést? Miért akartál a Magyar Darts Szövetség elnöke lenni? Ez nem egy olyan pozíció, mint ha mondjuk a jégkorong- vagy az atlétikai szövetség élére választottak volna meg! Egy Magyarországon kevésbé ismert, félreismert és főleg nem eléggé elismert sportág a miénk!
– Nem akartam elnök lenni, de így alakult. Tudom, ettől nem leszek sem ismertebb, sem gazdagabb, sem népszerűbb, mégis belevágtam. Sanyi barátommal gyakran beszélgettünk a sportág ügyes-bajos dolgairól, és valahogy mindig az volt a véleményem: nem igaz, hogy ezt ne lehetne jobban csinálni! Kacérkodtam is a gondolattal, hogy egyszer megpróbálom, és épp egy ilyen hangulatomban kérdezte meg tőlem ifj. Völgyi Sándor, elvállalnám-e a jelöltséget. Sokáig hezitáltam, és csak a közgyűlés előtt egy héttel döntöttem. Éppen ezért, mindenki, akivel beszéltem, vagy a tanácsát kéretem, azt mondta: ennyire ismeretlenül semmi esélyem. Mégis bizalmat kaptam. Az igaz, hogy a dartsot valóban nem eléggé-, vagy félreismerik, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehetne elmozdulni arról a helyről, ahol éppen van! Ez a célom!
– Megmondom őszintén, engem kissé meglepett a szavazatok aránya, amellyel a küldöttek melletted tették le a voksukat! Ez számomra azt bizonyítja, hogy nagyon vártunk már valami újra, és egyfajta áttörésre, ami lendületet adhat ennek a sportágnak! Most, a szavazás után egy nappal belegondoltál, hogy mekkora elvárásokkal és bizakodással tekint a tagság regnálásod elé?
– Amikor meghallottam a szavazás végeredményét ,azt hittem felcserélték a két nevet, a régi elnökét és az enyémet. Még meg is kérdeztem a számláló bizottság elnökét, hogy nincs-e valami félreértés. Azt mondta: nincs. Ekkor gondoltam bele először, hogy valamiért bíznak bennem, valamiért felkeltettem az emberek, az egyesületi vezetők, a küldöttek érdeklődését. És ez jólesett, önbizalmat adott! Ez egyben rendkívül nagy, nehéz, felelősségteljes feladat, de nem félek. Hiszem, hogy az előttünk álló négy évben jelentős változások jöhetnek, amely a sportág előrelépését jelenthetik.
– Mi volt a benyomásod a közgyűlésen történtekről, sikerült-e valamit átérezned problémáinkból az ott eltöltött hét óra alatt?
– Érdekes volt a közgyűlés. Sokszor nem tudtam, hogy kívülállóként, vagy odatartozóként figyeljem-e a történéseket. Óriási szakadékot éreztem egyes témákban a vezetők és a küldöttek között, mintha nem egy nyelven beszélnének a jelenlévők. Mindannyiszor átvillant az agyamon, vajon én mit tennék? Sok mindenre kell, és lehet megoldást találni, hiszen ez közös érdek.
– Előző elnökünk, Élő Norbert – hogy úgy mondjam – szinte alig volt jelen az életünkben! Biztos, hogy jó pár remek dolgot tett a magyar darts ügyéért, de erről szinte senki nem tudott semmit, a Szövetség és a sportág folyó ügyeiről alig értesültünk! Szeretnél-e ezen változtatni, és ha igen, kérlek mond el néhány szóban, hogy mi módon!
– Mindenképpen! Hogy mindent alaposan átgondoljak, nyílván kell még egy kis idő, de az biztos: az eddigieknél lényegesen közvetlenebb kapcsolatra van szükség a szövetség és a klubok között. Rendkívül fontos szerepe lehet a kommunikációnak, hogy a sportolók, a vezetők tudják: a szövetség mit tesz értük, illetve a szövetség milyen gondokkal küzd! És fordítva. Meggyőződésem, ha a sportágat jól kommunikáljuk, akkor előbb utóbb olyanok is felfigyelnek rá, akiket eddig nem is érdekelt. Ez nemcsak új versenyzőket, hanem szponzorokat is hozhat.
– Mik az elvárásaid az elnökség tagjai felé? A régebbi elnökségben nem nagyon volt tisztázott, hogy konkrétan kinek, mi a dolga, és mi az, amiért felelősséggel tartozik! Így egyes ügyekben előfordult, hogy amint mondani szokták, nem volt gazdája a gyereknek!
– Az elnökség tagjaival én is csak most ismerkedem. Az első találkozónkon – amely vasárnap lesz – pontosan azt szeretném elérni, hogy legyenek területi felelősök. És ez nemcsak azért fontos, hogy senki ne töltse fölöslegesen az idejét, hanem azért is, hogy ha mindenki teszi a dolgát, akkor lényegesen hatékonyabban, gyorsabban jöhetnek az eredmények, látványosabb lehet a fejlődés. Remélem az elnökségi tagok is hasonlóan gondolkodnak!
– Ahogy ezt az előző elnökünk is megemlítette, az egyik legnagyobb gond a kommunikációs hiányosságok mellett az volt, hogy kevés a külső, üzleti szférából beáramló szponzoráció! A Te kapcsolatrendszeredben, megvan-e a potenciál arra, hogy ezen a téren is változás legyen? Félreértés ne essék, itt most nem ígéreteket szeretnénk kicsikarni belőled!
– A bemutatkozásomkor sem ígértem, és most sem ígérek pénzt. Azt viszont hangsúlyoztam és hangsúlyozom, hogy amennyiben a darts elmozdul arról a pontról, ahol évek óta vegetál, – és itt nem az eredményekre gondolok – akkor igenis felfigyelnek rá a szponzorok, és annak meg is lesz az eredménye. Azt felelősségteljesen mondhatom, jelentős esélyt látok erre!
– Beszéltél-e a leváltott elnökkel, és ha igen, mennyire volt nyitott a további együttműködésre?
– Amikor nyilvánosan megköszöntem Élő Norbert eddigi munkáját, komolyan gondoltam, hogy ne szakadjon el tőlünk, hanem tapasztalatával, tudásával, egyéb lehetőségeivel segítse a dartsot, a szövetség munkáját. Ennél többet nem beszéltünk a dologról…
–A következő közgyűlésen mivel lennél elégedett, mi az amiről szívesen beszélnél a küldötteknek?
– Nem tudom mikor lesz a következő közgyűlés, de az biztos, jó érzéssel töltene el, ha azt mondhatnám: a korábbiaknál népszerűbb, elismertebb a darts, a sportolók örömmel járnak versenyekre, és a szövetség kedvezőbb anyagi feltételeket teremtett. És ha ez így lesz, akkor – remélem – nem bánták meg akik rám voksoltak…
Köszönjük a válaszaidat!
|